Libahundi JÄLG

Libahundi korraldustiimil mõlkus mõte Gruusias rogaini korraldamisest alates 2019.aastast kui 15-liikmelise orienteerumissõprade grupiga tegime üle pika aja taasavastamise reisi sellele imelisele maale. Pärast seda sai kahe aasta jooksul mitmeid kordi käia kohapealsete oludega-maastikega tutvumas, olusid täpsustamas ja idee muudkui küpses...
Kuni 2020 olime valmis rogaini Bakurianis läbi viima - aga siis sekkus Covid-19 meie plaanidesse...ja rogaini asemel korraldasime 17-inimese matkareisi 2020 oktoobris. Kuna aga leidus päris palju huvilisi, kes ikkagi soovisid ka rogainida sellel mägisel maastikul, siis 2021 suvel sai kõigi takistuste kiuste valmis nii rogainikaart kui tehtud viimased ettevalmistused võistluse korraldamiseks koos järgneva matkaprogrammiga.
Seega 23.-st 30. oktoobrini sai välja kuulutatud mitmeosaline programm Gruusias. Allpool siis juba lühiülevaade sellest, mis toimus.

22.oktoobri hilisõhtul jõudsid tellitud transfeeribussiga Bakurianisse need osalejad, kes saabusid Riiast Kutaisi kaudu. Majutus oli meil broneeritud hotellis Auroom****, samas asus ka tulevane rogaini võistluskeskus.
Järgmisel hommikul, laupäeval, lisandusid ka Tbilisi lennult saabujad. Peale lühikest reisiväsimuse väljapuhkamist algas ühistegevus.
Esmatutvus maastikuga- MODEL- kõik said kaardi väljavõtte, kus oli märgitud 5 kontrollpunkti. Reibas seltskond, kes väiksemate kampadena Bakuriani peale laiali valgus, leidis üllatavalt kiiresti kontakti kaardiga ja pilt võistlusmaastikust oli seega kõigil olemas. Sai ka kohe kiirelt selgeks, et 1700 m kõrgusel asuva Bakuriani ümbruses rohkete tõusudega maastikul ei saa rogaini planeerida samadel alustel Eesti lausikute, võpsikute ja soodega. Modeli ajal olid aga ümberkaudsetes mägedes-metsades kibedalt ametis Lauri, Mairolt ja Sergei, kes rogaini kontrollpunkte eelmisel päeval pandutele lisaks üles panid.
Kuna ilm oli superilus, siis tehti lisaks veel Veikko juhtimisel mõnus küngastevahelise ja ojaületamistega Bakurianist alla orgu suunduv matk Didi Mitarbi külasse. Kunagises 800-elanikuga külas asub tänaseks püsivalt paigal vaid 28 vanemaealist asukat- noored on enamuses –nagu meilgi - linnadesse parema elu otsinguile suundunud. Didi Mitarbi külas kohatud endine Abhaasia elanik-84-aastane memm, kes oli sunnitud Vene-Gruusia sõja puhkedes 2006.aastal oma kodu Leselidzes maha jätma ja siia Bakuriani lähedale ümber asuma, rääkis eestlastest ja sealsetest Salme ja Sulevi küla elanikest suure vaimustusega ja ei tahtnud ilma kohvi-koogita kuidagi juttu teinud matkaselli edasi lubada.
Matka lõppedes ootas hotellis saun ja ülisooja veega bassein. Õhtul peeti rogaini infotund, kus jagati viimased juhtnöörid ja anti kätte rendipulgad.
Rogainihommikul pühapäeval säras päike, sooja lubati +20, tuju oli kõigil superhea, hommikused kuumad hachapurid ja masinakohv rikkaliku hommikusöögi koostises tegid südame tõesti soojaks. Kell 10 anti rogaini start ja meie uljad orienteerujad asusid teele: kes suundus kohe kõige järsemaid lumiseid tippe värske jõuga vallutama, kes otsustas algul Bakuriani küla ümbruse laugematel maastiku osadel ennast soojaks sörkida... Emotsioonidest ilma ei jäänud keegi! Ka need pereliikmed, kes tulid reisile kaasa aga ei soovinud võistelda, said samuti kaardid kätte ja tegid iseendale vahva spordipäeva, matkates ja nautides rohelisi männimetsadega nõlvu ja päikselisi orge. Kuna ka suusatõstukid töötasid, siis sai hõlpsalt 2000m peale üles tõusta ja seal mööda harju matkata - nii ei jäänud imelised lummavad vaated kellelgi saamata! Kõige ülemised ja muidugi "rasvasemad" rogaini punktikohad olidki just need 2200 m peal asuvad lumised mäeharjad-kurud, orvandid. Oli ka mudaseid ja lauslibedaid järske ojakaldaid ja kaljudest ülesronimisi- aga eestlane ei anna ju alla! Kohalikud inimesed, kes mäe peal piknikku pidasid, elasid täiega meie võistlejatele kaasa, lahkelt pakuti nii karastavaid jooke, soolapekki kui ka kangemat kraami- et ikka "estonetsid" jaksaksid seda "hullumeelset" võistlust jätkata. Finišisse jõudsid päikselised, rõõmust säravate nägudega seltskonnad. Kuum supp, hachapuri, saun ja bassein finišis, siis riiete vahetus ja pidulik autasustamine koos rikkaliku õhtusöögiga võis alata. Auhinnalett oli gruusiapärane, sest lisaks Libahundi medalitele ootas ka kohalik veinitoodang ja magusatööstus degusteerimist... ja no muidugi kõige kangemate klasside võitjate saagiks sai ka ohtralt kohalikku ravivahendit-chachat jagatud. Esimese "gaumarjoss!" ja toosti järel läks hoogsaks peoks ja hotelli personal oli siiras ja suures hämmelduses- mis inimesed need eestlased küll ometi on- päeval jooksevad 8 tundi täie rauaga mööda mägesid ja seejärel kukuvad niimoodi pööraselt tantsu vihtuma, nagu polekski midagi! Respect! ütlesid nad.

Järgmine päev oli juba lebo matkaprogramm. Esmalt külastasime Timotesubani kloostrit, kus püha isa Sergio meile kloostrist ja selle asukatest ülevaate andis ja muidugi Sakartvelo parimat chachat kaasa pakkis! Borjomis sai tehtud 12 km-ne "taastumismatk" Borjomi-Kharagauli rahvuspargi mägede-orgudega radadel ja pärast soojades Borjomi Tsentraalpargi mineraalvee basseinides ennast mõnusalt eelmise päeva kondi- (ja peavalust) terveks ravida. Õhtu pidulikumas meeleolus sai teoks kuulsas Borjomi raudteehoonesse rajatud restoranis "Metropoli", kus eestlased taas oma imelist kerget tantsujalga võisid kohalikule rahvale demonstreerida.

Teisipäeva hommikul külastasime Vardzia koobaslinna. 12.sajandil kohaliku rahva kaitseks kuninganna Tamara poolt rajatud võimas mäe sisse ehitatud tohutusuur kompleks eluruuumide, ladude, kiriku, kabeli, veereservuaaride ja süsteemidega jättis igatahes võimsa mulje. Aspindzas toideti meie gruppi nii  nagu kõige kallemaid sugulasi- lauad olid lookas heast ja paremast kohalikust kraamist ja imemaitsvat toitu oli tõesti nii palju, et tuli ka kaasa pakkida. Rabati kindluskompleks on Gruusia üks hetke suurimaid restaureeritud vaatamisväärsusi, kus läbi ajaloo kestnud erinevate valitsejate käekiri selgelt näha on: kõrvuti osmanite rajatud mošeed, pärsia haaremid, õigeusu kirikud, juudi sünagoog- kõik imeliselt kenasti korrastatud ja turistile vaatamiseks-rõõmustamiseks avatud. Bussisõit läbi Imereti ja Adjara maastike pikal 5-tunnisel teel kulus märkamatult, sest nüüd said kõik rogainil osalejad mikrofonis jagada teistele oma rogainipäeva muljeid- teevalikuid, huvitavaid juhtumeid ja rohkeid naljakaid seiku...
Üks humoorikamaid ja eredamaid päeva meenutajaid oli kahtlemata "Matkameeste" veteran-sportlane Ülo, kelle mahlane jutustus vedas kõigil suu kõrvuni.

Hilisõhtul jõudsime Musta mere äärde Ureki männimetsase rannaga suvituslinnakesse. Ja kuigi õhutemperatuur oli õhtuks langenud +8 peale, siis merevesi oli ca 17-18 kraadi soe ja meie esimesed vaprad "pingviinid" tormasid ka kohe soolasesse imetabavalt auravasse vette. Hommikuse karastava supluse tegid juba pea kõik kohalolijad.
Bussisõit viis Shekvetili muusikaparki, kus lisaks ägedatele puuskulptuuridele on rajatud tuntud Gruusia ja kogu maailma kuulsamad muusikute kujud, mille juures saab kuulata nende loomingut. Ja siis järgnes päikseline päev kuulsas kuurort-ja kasiinolinnas Batumis. Kõik said aja, et uudistada imetabaseid uue aja ehitisi, chacha-purskkaevu, Ali-ja Nino pöörlevat metallskulptuuri, sõita gondliga üles mäele linna nautima või ka lihtsalt meres supelda, päikese käes peesitada... Ja siis oligi aeg hüvasti jätta nendega, kes jäid Batumi puhkama või sõitsid Tbilisisse lennukile. Suurem osa vahvast reisiseltskonnast aga hakkas sõitma Svaneetia ja Kaukasuse ahelike poole. Õhtuks jõuti Mestiasse- Svaneetia turismipealinna, kust algavad kõik matkad imelistele liustike ja lumiste mäetippudega maastikele.

Seega täispaketi valinud reisiseltskond jõudis pärast 7-tunnist teekonda Musta mere rannikult põhja suunas liikudes hilisõhtuks Mestiasse.
Järgmisel varahommikul tuli hotellis varakult hommikueinet võtta ja siis viis meie buss vapra bussijuhi- habemiku Bacho juhtimisel grupi matkaselle 1600 m kõrgusel asuvasse idüllilisse Mazeri külasse. Mazeri on Ülem-Svaneetia Becho piirkonna kuulsaim küla. See asub Mestiast umbes 20 km kaugusel Dolra jõe imetabases orus ning seda ümbritsevad laiad rohelised niidud ja lumised Kaukasuse mäetipud. Sealt algaski meie 24 km kogupikkuse ja 1400/1600 m tõusu-langusega ligi 9-tunnine jalgsirännak Mestiasse üle 2950 m kõrgusel paikneva Guli mäekuru. Guli kurult avanevad suurepärased vaated Kaukasuse ühele kuulsamale, 4710 m kõrgusele Ushba mäe teravale  igilumega kaksiktipule. Matkarada kurul oli ülespoole tõustes päris lumine, eriti seiklusrikkaks tegi lumi laskumise esimesel paarisajal meetril, mis oli nii järsk, et alla saamiseks tuli kasutada tagumiku-pidurit ja libistamist jalgadel. Meie grupi kõige sitkemad matkasellid külastasid kõrvalepõikena ka 2850 m kõrgusel asuvaid idüllilis Koruldi järvi.
Svaneetia teise päeva matk oli kergem ja rahulikum - Mestiast Chalaadi liustikule,
ca 15 km pikkune retk, selle sees 500 m tõusu. Matkarajale pääsemiseks tuli ületada lagunemisjärgus rippsild üle Mestiachala jõe. Tee jõesängini ise oli aga üsnagi mudane ja ülesküntud, seda jõele rajatava Mestiachala hüdrojaama ehituse tõttu. Osa seltskonnast ei tulnud eelmise päeva suure väsimuse tõttu matkale, vaid nautisid Mestias nii kohalikku ajalugu tutvustavat etnograafiamuuseumi väljapanekut kui nautisid turismipealinna karget ja päikselist sügispäeva. Matkalised aga said osa liustiku sulamisprotsessist ja jõe tekkimisest.
Liivane jää liustiku otsas tekitas isegi ohtliku olukorra, sest meie sealoleku ajal kogu aeg lumest midagi varises, nii suuremaid kui väiksemaid kive.
Ja oligi aeg matkaseiklustele joon alla tõmmata. Buss asus pärastlõunal Mestiast pikale teele Tbilisi suunas ja varahommikuse lennuga Tbilisi-Riia-Tallinn sai otsa Libahundi seiklus Sakartvelo – maal. Oli väga vahva rogaini - ja reisiseltskond, aitäh teile, kõik te sitked ja lõbusad matkasellid, kellega sai koos veedetud imetabane nädal!

Libahundi korraldustiim viibis äsja nädala Georgias-Gruusias sügisrogaini maastikel ja
ekskursioonipaikades. Milline on siis hetkeolukord?
Võime kinnitada, et looduses liikujatele-matkajatele piiranguid ei ole – ja maastik on sellel
maal vägev: võimsad lumised mäetipud, rohelusse uppuvad orud, järved, kosed,
viinamarjapõllud, kuumavee-allikad... Kaarditööd on rahvusvahelise tiimi poolt tehtuna
lõpusirgel, Bakuriani ümbruse metsad-mäed on rogainiks valmis!
Siseruumides on maski kandmise kohustus. Restoranides ootavad imemaitsvad ja soodsate
hindadega toidud, eriti värsked salatid, puuviljad ja muidugi kuulsad Gruusia veinid,
kaunikõlaline Gruusia laul ja muusika. Inimesed on väga sõbralikud ja abivalmis. Oktoobris
on Gruusias veel mõnusalt soe, Mustas meres saab vabalt supelda kuid mägedesse minnes
tuleb arvestada ka jahedama ilmaga!
Riiki sisenemise reeglid 18.07 seisuga:
  •  Vaba pääs on kõikide riikide kodanikele, kui neil on piiril ette näidata koroonaviiruse mistahes tüüpi täies mahus (2 doosi, Johnsoni vaktsiini 1 doos)
  • läbitud vaktsineerimise kohta sertfikaat.
  • NB! Kui koroonaviirus on läbi põetud ning seetõttu saadud vaid 1 doos vaktsiini, tuleb piiril kõigil esitada koroonaviirus SARS-CoV-2 sertifikaat, mis tõendab, et vaktsineerimine on lõpetatud või selle puudumisel PCR-test, mis ei ole vanem kui 72h
  • Kui riiki sisenejal ei ole vaktsineerimist tõendavat sertifikaati, siis tuleb esitada PCR-test, mis ei ole vanem kui 72h ja kolmandal päeval peale piiriületust Gruusias tuleb teha omal kulul uus PCR-test.
Seega soovitame kõigil rogaini- ja reisihuvilistel ennast kindlasti vaktsineerida, aega on ju
piisavalt 2-ks doosiks! Hoolimata piirangutest reisimisel oleme korraldustiimi ja kohapealsete koostööpartneritega täies valmiduses sügisetapp Gruusias Bakuriani mägikuurortis läbi viia aastal 2021. 
Kes plaanib tulla, neile soovitame AirBalticu pileteid 22-30.10 või muudeks  sobivateks kuupäevadeks.  Lisaks lendab WizzAir Riia-Kutaisi liinil ning LOT ja Turkish Airlines Tallinn-Tbilisi (vahemaandumisega) liinil. Võib ka kombineerida  nii äraminekut kui ka kohale tulekut läbi Kutaisi.
EV välisministeeriumi info Gruusiasse reisimisel
Ajakava on alljärgnev:  


Libahundi jälg sügisetapp Georgias, Bakurianis. Kogu programmi ajakava

22.10.2021  Lennud TLN-TBL : kohal järgmisel hommikul AirBaltic  3:25 (LOT 3:55) Transfeer lennujaamast Bakurianisse  23.10   (Transfeeri hind Tbilisi-Bakuriani 9 € inimene).  Lisaks pakume transferi Kutaisist Bakurianisse 22.10 peale Wizzairi Riia-Kutaisi lendu  ca kell 16:00
23.10.2021     

            8.30-9.00 Orienteeruv transfeeribussi jõudmine Bakurianisse. Varahommikune majutus hotellis, puhkus. Libahundi korraldajate poolt on broneeritud Bakurianis hotell „AUROOM“****, kus saab olema ka Libahundi rogaini võistluskeskus. Saadaval on kahesed, kolmesed, neljased ja lisavoodiga ka viiesed  toad koos hommikusöögiga. Majutujatele on hotellis  sauna ja basseini kasutamine toa hinna sees. Kohtade arv selles hotellis on limiteeritud, seega tasub toasoovist juba võistlusele registreerimisel teada anda.  1 inimese hind 23€/ 1 öö, lisavoodikoht 16€.
600 m eemal on koostööpartnerite hotell****, kuhu saame samuti vajadusel kohti broneerida. Paari kilomeetri raadiuses leidub veel erinevaid majutuskohti erineva hinnaskaalaga. Soovijad saavad ise broneerida.
            13.00-18.00 MODEL – tutvumine Bakuriani maastikuga. Maastikul olevad mõned näidis-
                                    punktid annavad aimu võistlusmaastikust, tingimustest (kaart tasuta)
            19.00-21.00  INFOTUND  ja võistlusmaterjalide jagamine (rinnanumbrid, rendi SI-pulgad)
                                      võistluskeskuses hotellis „AUROOM“

24.10.2021    09.00  avatakse võistluskeskus ja jagatakse osalejatele võistluskaardid
                        10.00  Start 8-tunnisele rogainile
                        17.00  Avatakse „supiköök“ võistluskeskuses
                        18.00  Finiš, toitlustus (supp, hachapuri), pesemine – igaüks oma hotellitoas
                        20.00  Auhinnagala...
                         ... järgneb pidulik õhtu kohaliku veini, suupistete, folkloori ja tantsudega (14€, alla 14 a lapsed 7€)

25.10.2021   09.00 Hommikusöök
                       11.00 Lahkumine Bakurianist

LISAPROGRAMM

25-27.10.2021: Adjara-Guria-Imereti  ekskursioonipakett  

25.10.2021

11:00 Lahkumine Bakurianist 

11:30-12:30 Timotesubani kloostri külastamine
12:30-14:00 Borjomi linna keskpargi külastus, võimalus tasuta maitsta ja kaasa võtta mineraalvett otse maapõuest tulevast kraanist ja supelda soojas mineraalvee basseinis  (lisatasu 5GEL)   ja/või sõita gondeltõstukiga üles vaateplatoole
14:00 Hotelli check-in
15:00-20:00 Matk Borjomi-Kharagauli rahvuspargis
21:00 Õhtusöök Borjomis restoranis

26.10.2021
09:00 Hommikusöök hotellis
10:00 Lahkumine Borjomist, sõit läbi Adjara ja Guria kaunite maastike Musta mere äärde
14:00 Okatse kanjoni külastamine (jalgsimatk ca 4 km)
Ööbimine Ureki hotellis*** ja soovijatele õhtune järelpidu rannakuurortis Urekis

27.10.2021

08:30 Hommikusöök hotellis, suplus Musta mere voogudes
11:00 Lahkumine Urekist 
12:00 Shekvetili Muusikapargi külastamine
15:00 Bussiekskursioon ja õhtusöök Batumis
18:00 Lahkumine Batumist. Bussisõit Mazeri külasse (Svaneetia mägede matkapaketist osavõtjad)

Eelkirjeldatud  Adjara ekskursioonipakett koos  bussisõitude, ekskursioonide, majutuse, hommikusöökide ja kahe õhtusöögiga 179€. 

28.10.2021  04:10 AirBalticu Lend Tbilisi-Tallinn, LOT 04:55.

Pikemaks puhkama jääjad lahkuvad iseseisvalt oma puhkepaikadesse või neile, kes soovivad mägimatkadel osaleda: 

28.10-30.10. Svaneetia  matkapakett (hind 129€ sisaldab transpordi, giidi, majutused, hommikusöögid). Ei sisalda lõuna-, õhtusööke ega vaatamisväärsuste sissepääsupileteid.  Osalejad sõidavad peale Adjara ekskursiooni Mazeri mägikülasse.

Programm: 
28.10.2021 Maalilises Mazeri mägiküla külalistemajas ööbimine

10:00-19:00  Hommikusöögi järel matk Mazeri - Mestia (21 km, 1400 m tõusu) (lõunasöök ise kaasa võtta)  matk üle Guli kuru, läbi mahajäätud  Svaneedi küla, majesteetlik Ushba( kõrgus 4710 m) tipp  jääb vasakule, võimalus külastada Koruldi järvi, päeva lõpuks jõuame ööbimiskohta Mestiasse, Svaneetia „turismipealinna“ 
Ööbimine Mestias külalistemajas 
Tutvumine Mestiaga, õhtusöök  linnas

29.10.2021  
9:30-10:30 Hommikusöögi järel sõit bussiga Mestia – Bogreshi, külastame Armastuse torni.
10:30-16:30  Matk Bogreshi-Tsvirmi-Mestia (19km, 1000m tõusu)  
Pesemine Mestia külalistemajas
Mestia etnograafiamuuseumi külastamine (valikuline, neile, kes tulevad matkalt varem tagasi)
17:00-02:00 Sõit Tbilisi lennuväljale(söögi ostame tee pealt kaasa)
 30.10 lend Tbilisi-Tallinn AirBaltic kell 04:10, LOT kell 04:55  (söögi ostame tee pealt kaasa)

Võimalik on registreerida matkale, ekskursioonile, õhtusöögile ja bussi transfeerile Tbilisi kui ka Kutaisi lennujaamast ka pereliikmeid ja sõpru, kes rogainist osa ei võta.